Ugrás a tartalomra
Tóth Gábor Asztrofotó

Fő navigáció

  • Összes kép
  • Mély-ég
    • Galaxisok
    • Ködök
    • Halmazok
  • Naprendszer
  • Cikkek
  • Kapcsolat

A Fiastyúk - Messier 45

Fotó
A Fiastyúk - Messier 45

A Fiastyúk, vagy más néven a Hét nővér egy ősidők óta ismert objektum, számos nép látta bele kedvenc mitológiai alakjait.

A Fiastyúk (M45) az eredeti, 1774-ben publikált Messier katalógus utolsó objektuma. Messier 1769. március 4-én jegyezte le szűkszavú leírását az objektumról: "Csillaghalmaz, ami Pleiades néven ismert. A megadott koordináták az Alcyone csillagra vonatkoznak." A halmaz mindössze 444 fényév távolságra található tőlünk, ezért szabad szemmel is feltűnő jelenség az őszi-téli égbolton. Nem csoda hát, hogy már évezredekkel Messier előtt is ismert volt. Hét legfényesebb csillaga szabad szemmel is elkülönül, innen származik az elnevezése is: A Hét nővér. Először Galileo Galilei vizsgálta a halmazt távcsővel, és megállapította, hogy számtalan apró csillagot tartalmaz, melyeket szabad szemmel nem látni. 1610-ben megjelent értekezésében, a Sidereus Nuncius-ban 36 csillagot tartalmazó rajzot is közzétett az objektumról. Valójában ezernél is több tagja van a halmaznak, ami persze cseppet sem gyengíti Galilei érdemeit.

A B színképosztályú, forró, fényes csillagok alkotta halmaz a Bika-csillagkép irányában található. Csillagainak korát többféle módszerrel is meghatározták, melyek egymást megerősítő, egybevágó eredményt adtak: a halmaz tagjai körülbelül 100 millió éve születtek.

Feltűnő, kék színű ködösség veszi körül a csillagokat, ami jellemző a fiatal nyílthalmazokra, melyekben a kék csillagok fénye visszaverődik az őket körülvevő porról és gázokról, melyekből maguk a csillagok is születtek. Csakhogy a Fiastyúk már nem számít fiatalnak, 100 millió év alatt a csillagok sugárnyomása szét kellett hogy oszlassa az eredeti csillagközi anyagot, ami minden bizonnyal meg is történt. Az, hogy mégis sűrű por veszi körül a halmazt azzal magyarázható, hogy a csillagok épp egy porban gazdag régión haladnak keresztül.

Igyekeznünk kell azonban, ha ki szeretnénk magunkat gyönyörködni a látványban, mert ahogy az Univerzumban semmi sem tart örökké, a Messier 45 egymással laza gravitációs kapcsolatban lévő csillagai is el fognak távolodni egymástól a környező csillagokkal való találkozások hatására, és a halmaz szétoszlik a következő 250 millió év során...

mély-ég
Messier
halmaz
nyílthalmaz
köd
reflexiós köd
Taurus

Keresőtérkép

Technikai részletek

Készítés dátuma:
2016-11-27
2016-12-02
2016-12-03
Helyszín:
Kékes
Felszerelés:
Sky-Watcher NEQ6 Pro
Sky-Watcher Black Diamond 150/750
Sky-Watcher F/4 Coma Corrector
Canon EOS 450D
Expozíciós idő:
142x300s @ISO800

Kiállítások

Naprendszertől a távoli galaxisokig

Címkék

mély-ég(51) köd(31) Namíbia(21) emissziós köd(20) galaxis(19) halmaz(19) spirálgalaxis(18) Messier(18) nyílthalmaz(16) sötétköd(16) globula(11) Namíbia 2014(11) reflexiós köd(10) küllős spirálgalaxis(9) Bok globula(8) AGN(8) különös galaxis(7) Namíbia 2016(7) csillagontó galaxis(5) naprendszer(5)

Nyelv

  • English English
  • Hungarian Hungarian

This work by Gábor Tóth is licensed under CC BY-NC-ND 4.0