Az IC 4604, más néven ρ Ophiuchi-ködkomplexum, egy lenyűgöző köd az Ophiuchus csillagképben. Ez a kép a távcsövem kis látómezeje miatt a teljes ködkomplexumnak csak egy kis részét tartalmazza, mert a régióban található világos- és sötét ködök sejtelmes játékát szerettem volna bemutatni. 2014-ben készítettem már egy sokkal nagyobb látómezejű képet a komplexumról, akkor egy 100 mm-es Canon objektívet használtam: A ρ Ophiuchi-ködkomplexum.
Az IC 4604 a Földhöz legközelebb eső csillagkeletkezési régiók egyike, amely körülbelül 460 fényévnyire találgató tőlünk. Ezt a ködöt a kék és barna árnyalatai jellemzik, amit a közeli fényes csillagok fényének az őket körülvevő poron történő visszaverődése okoz (kék), valamint az előtérben található, különböző sűrűségű csillagközi anyag fényelnyelése (barna). A ködöt megvilágító csillagok közül a legjelentősebb a ρ Ophiuchi, egy fiatal, forró csillagokból álló csillagrendszer, ami kívül esik a kép látómezején.
Az IC 4604-et körülvevő régió gazdag különféle csillagászati jelenségekben, beleértve a sötét ködöket, a reflexiós ködöket és az emissziós ködöket, amelyek számos protocsillagot és fiatal csillagot tartalmaznak. Ez a terület a csillagkeletkezés melegágya, értékes terepet biztosítva a csillagászoknak a csillagfejlődés korai szakaszainak tanulmányozásához.